فعالیت های واحد انفورماتیک شهرداری اراک همگام با پیشرفت فناوری

ابوالفضل عسگری سرپرست اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اراک

فعالیت های واحد انفورماتیک شهرداری اراک همگام با پیشرفت فناوری

توفیق در اجرای برنامه های خدماتی و عمرانی شهرداری منوط به آن است که هرگونه برنامه ریزی مبتنی بر اطلاعات و آمار دقیق از وضعیت موجود شهر و شهرداری بوده و بر مبنای این اطلاعات بتوان نیازهای آتی را در تمام زمینه ها مشخص و علاوه بر آن با تبدیل روشهای محاسباتی قدیمی دستی به ماشینی علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه سیستم های مورد عمل را نیز اصلاح نمود.

خبرنگار پیام بلدیه اراک گفتگویی اختصاصی را با ابوالفضل عسگری سرپرست اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اراک اختصاص داده که ایشان به شرح وظایف و بیان برنامه ها و فعالیت های این اداره پرداخته است که با هم می خوانیم:

وی ابتدا در خصوص نام این اداره بیان نمود: مرکز رایانه شهرداری اراک با نام اداره انفورماتیک و آمار در حال انجام وظیفه می باشد. وی با بیان اینکه اکثر شهرداری های کشور این مرکز را با نام اختصاری “فاوا” می شناسند ادامه داد: فاوا به معنای (فناوری اطلاعات و آمار) می باشد.

عسگری در خصوص فعالیت های این اداره افزود: در حال حاضر بخش آمار این اداره غیر فعال است و بخش انفورماتیک، فعالیت هایی مرتبط با کامپیوتر، سخت افزارها و نرم افزارهای وابسته به آن را بر عهده دارد. وی هم چنین اضافه کرد: اداره و هدایت فعالیت های سخت افزاری، نرم افزاری ، آمار و اطلاعات شهرداری، برنامه ریزی و هماهنگی سیستم و امکانات شهرداری و بهره گیری حداکثر از آنها در جهت افزایش کارآیی و سرعت بخشیدن به امور محوله، برنامه ریزی و پشتیبانی فعالیتهای سخت افزاری و نرم افزاری واحدها و سازمانهای تابعه، هم چنین هماهنگی در بحث کامپیوترهای مرکز و مناطق و هم چنین هماهنگی میان سایر بخش های این مجموعه و … در حیطه وظایف این اداره می باشد.

وی در رابطه با توسعه و پیشرفت اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اراک عنوان کرد: با دیدی اجمالی می توان دریافت روند رشد این اداره با روندی متوسط در حال حرکت بوده و در حال حاضر و با توجه به امکانات و تجهیزات اداره انفورماتیک و آمار و هم چنین زحمات بی وقفه پرسنل این اداره شاهد پیشرفت قابل توجه ای خصوصا در زمینه خرید سخت افزار بوده ایم.

وی در ادامه به توسعه یافتگی اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اشاره نمود و گفت: با حذف کاغذ و رفتن به سوی استانداردهای بین المللی در بحث IT و شهر الکترونیک و مهم تر از آن شهرداری الکترونیک می توان کاستی ها و کمبودها را جبران و کلیه فعالیت های این اداره و مجموعه شهرداری را به صورت الکترونیکی انجام داد. وی بحث هزینه را به عنوان سد و مانعی بزرگ در اجرای این مهم تلقی نمود و اضافه کرد: با دید ریزبینانه مسوولین مربوطه و حمایت های آنان می توان موانع پیش روی را از میان برداشت و فعالیت ها را دوچندان کرد.

سرپرست اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اراک در خصوص ارایه خدمات کارکنان این اداره به مجموعه شهرداری تصریح کرد: پشتیبانی یکی از مهم ترین وظایف و مسئولیت های اداره انفورماتیک و آمار می باشد وی همچنین در این رابطه ادامه داد: در حال حاضر پشتیبانی سیستم ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری ، هم چنین تعمیرات کلیه سیستم ها جز موارد خاص و محدود در این اداره انجام می شود.

ابوالفضل عسگری در خصوص خدمات در حوزه نرم افزاری اظهار داشت: سیستم هایی که در حال حاضر در شهرداری فعال هستند به حوزه خدمات نرم افزاری مرتبط بوده و در واقع می توان گفت خدمات در حوزه نرم افزاری به پشتیبانی سیستم های عامل یا کاربری ها اختصاص دارد. هم چنین لازم به ذکر است پشتیبانی از نرم افزارها و سرویس هایی که روی سرور شبکه وجود دارد مانند سیستم مالی، دبیر خانه،کارگزینی، سیستم شهرسازی، خدمات اینترنت و مجموع خدمات اداری هم چنین بحث ورود و خروج کارکنان و پورتال شهرداری اراک که از لحاظ فنی و نگه داری در حوزه فعالیت ها و خدمات اداره انفورماتیک می باشد، از جمله وظایف اداره انفورماتیک و آمار است. وی در خصوص ویژگی های پورتال شهرداری نسبت به سایت هایی که در دیگر سازمان ها وجود دارد بیان نمود: پورتال به یک سایت گفته نمی شود در واقع پورتال بحث خدماتی است و زمانی از پورتال استفاده می شود که قرار است خدمات ارائه شود، در واقع اصل ماهیت پورتال به این موضوع اشاره دارد. وی در همین رابطه اشاره کرد»: پورتال خدمات را جامع و تجمیع کردن و در اختیار عموم قرار دادن است.

عسگری در ادامه در خصوص برنامه های اداره انفورماتیک شهرداری اراک در حوزه ITو ظرفیت و پتانسیل شهرداری اراک در این حوزه گفت: در این خصوص بایستی با تکنولوژی روز پیش رفته و نقطه مشخص زمانی را به عنوان هدف برگزید. نکته حائز اهمیت این است که هیچ نقطه پایانی وجود ندارد و هر تکنولوژی به روزی که وارد عرصه فناوری می شود اداره انفورماتیک خود را با این تکنولوژی تطبیق داده و از آن تکنولوژی در مجموعه استفاده مثبت و بهینه می کند.

وی همچنین تاکید کرد: اداره انفورماتیک و آمار شهرداری بایستی هرچه بهتر و مثمر ثمرتر سیستم های مختلف شهرداری را به سمتی پیش ببرد که در هر ساعاتی از شبانه روز حتی خارج از ساعات اداری به شهروندان ارائه خدمات نماید تا شهروندان بتوانند از تمامی خدمات شهرداری استفاده مطلوب را نمایند.

وی از جمله خدمات شهرداری اراک در این راستا را بحث پرداخت عوارض خودرو دانست و عنوان کرد: هم اکنون این امکان وجود دارد که از طریق دفاتر پیشخوان می توان عوارض خودرو را پرداخت و پس از یک بار پرداخت می توان این فرآیند را از منزل انجام داد. وی گفت: امیدواریم این مهم طی یکسال آینده محقق شود.

سرپرست اداره انفورماتیک و آمار شهرداری اراک برنامه های آموزشی که این اداره برای کارکنان و مدیران فراهم آورده را برگزاری یک دوره کلاس آموزشی ICDL و هم چنین تشکیل و برگزاری یک دوره کلاس آموزشی سه جلسه ای که مقدمات استفاده از شبکه و استفاده از نرم افزارهای ساخت شبکه را آموزش می داد عنوان نمود و افزود: در برپایی کلاس های آموزشی بازدهی خوب و قابل قبولی را شاهد بودیم.

عسگری در پایان در خصوص فعالیت هایی که توسط واحد انفورماتیک انجام شده است و برنامه هایی که در آینده در دست اجرا می باشد، افزود: تهیه و تدوین برنامه نویسی و نرم افزارهایی توسط واحد انفورماتیک و آمار از جمله فعالیت های خلاقانه ای است که در این اداره انجام می شود در واقع به دلیل این که تمامی اقدامات و فعالیت ها در این مرکز با توجه به، به روز بودن مسائل و همگام با پیشرفت فناوری صورت می پذیرد، می توان گفت نوآوری نقش بسزایی را دراین زمینه ایفا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *